Joulumoodiin Oodissa - kuorojen joululaulut soivat keskustakirjastossa

Tule laskeutumaan pehmeästi joulunaikaan kuoromusiikin hellimänä!

Lämpimästi tervetuloa Joulumoodiin Oodissa -tapahtumaan la 01.12. klo 12:30-16:00! Tässä ihanassa joulukauden avajaistapahtumassa, Helsingin upeassa keskustakirjasto Oodissa, kuorot laulavat jouluohjelmistojensa parhaita paloja Oodin kaikissa kerroksissa. Seitsemän kuoroa ja lauluyhtyettä ilahduttavat yleisöä esityksillään klo 12:30-16:00.

Mukana ovat:

  • Diskantti
  • Pihlaja
  • Lento Ensemble
  • Musta Lammas
  • Teekerho
  • Cheerleader
  • Elokuoro

Rytmisen kuoromusiikin liiton tunnelmallinen Joulumoodiin Oodissa -tapahtuma huipentuu klo 14.15 suurkuoron pop up -esitykseen.

Tämä Joulumoodin kuoro on matalan kynnyksen mahdollisuus päästä kajauttamaan kuorossa oodi joululle, eli laulamme yhdessä neljä rakastettua joululaulua Rytmisen kuoromusiikin liiton taiteellisen johtajan Kati Sannelvuon johdolla. Voit tulla mukaan yksin tai kavereidesi kanssa ja saat laulaa melodiaa tai halutessasi muitakin ääniä rennosti, mutta samalla nauttien yhteissoundista sekä iloisesta, herkästä ja vahvasta kuorolaulusta.

Laulamme kappaleet:

🎶 Kilisee, kilisee kulkunen, in C, 2 säkeistöä

🎶 Tulkoon joulu in A, 3 säkeistöä

🎶 Jouluyö, juhlayö, in Bb, 3 säkeistöä

🎶 Taas toivotus hyvän joulun, in Ab, 3 säkeistöä

Kuorolaiset etsivät tarvittaessa itsenäisesti etukäteen nuotit ja esiintymisessä laulavat joko ulkoa, papereistaan, kirjastaan tai kännykästään. Paikalle Helsingin keskustakirjasto Oodiin 3. kerroksen aikuisten puolelle tullaan järjestäytymään klo 14 ja keikka alkaa klo 14.15. Etukäteisilmoittautumista ei tarvita.

Tervetuloa kaikille laulajille avoimeen Joulumoodin pop up -kuoroon.

Tapahtuman järjestää Rytmisen kuoromusiikin liitto yhteistyössä keskustakirjasto Oodin kanssa.

Vapaa pääsy

Rytmisen Kuoromusiikin Liitto ry | Kirjaudu